Parafia Trzebież

Roraty 2016

22 Gru 2016. Autor: BES

Adwent (od łac. słowa “adventus”, czyli “przyjście, przybycie, nadejście“)  to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa. Adwent zaczyna się w niedzielę po uroczystości Chrystusa Króla czyli między 29 listopada a 3 grudnia i obejmuje 4 kolejne niedziele. Dla nas chrześcijan adwent oznacza czas przygotowujący nas do uczczenia narodzin Jezusa w Betlejem. To również nasze przygotowanie do powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię. Codziennie przez okres Adwentu odprawiane są Msze św. ku czci Maryi, w czasie których pali się świeca roratnia, symbol Najświętszej Maryi Panny (słowo Roraty pochodzi od słów pieśni na wejście – “rorate coeli…”).

W Trzebieży w tym roku, Msze św. roratnie sprawowane są o godz. 7.15. Gdy jest  jeszcze ciemno,  dzieci same lub prowadzone przez rodziców, babcie lub starsze rodzeństwo przychodzą z kolorowymi, połyskującymi  lampionami. W procesji rozpoczynającej Mszę św. roratnią dzieci maszerują przez ciemny kościół trzymając dumnie lampiony. Dodatkową atrakcją jest „loteria serduszek”. Każdego dnia dzieci przynoszą własnoręcznie wykonane serduszka z wypisanym na nim dobrym uczynkiem, który wykonało. Na zakończenie Mszy św. losowane są dwa serduszka. Ich wykonawcy zabierają do swoich domów figurkę Maryi, aby wspólnie, rodzinnie pomodlić się przy niej. Ta „loteria serc” mobilizuje dzieci do praktykowania dobrych uczynków i ofiarowania  ich Jezusowi. W przedsionku kościoła czekała na dzieci jeszcze jedna atrakcja – aby dzieci w szkole nie były głodne, pani Dorota częstuje je pyszną, gorącą czekoladą i słodkim rogalikiem lub innym domowym wypiekiem.

Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze są moderowane. Jeżeli Twój nie pojawi się od razu, nie wysyłaj go ponownie.